s با مصرف “سيب زمينى” از دكتر بى نياز شويد – www.DrFree-Health.com
فوايد سلامت سيب زميني

با مصرف “سيب زمينى” از دكتر بى نياز شويد

سيب زميني يكي از مهترين و رايج ترين منابع غذايي مورد استفاده در سراسر جهان است و به دليل خواص سلامت بسيار با ارزش خود به يك ماده غذايي اصلي براي جمعيت هاي مختلف بدل شده است. فوايد سلامت سيب زميني عبارتند از: بهبود هضم و جذب مواد غذايي،‌ كاهش سطوح كلسترول،‌ افزايش سلامت قلب،‌ پيشگيري از بروز سرطان، كنترل ديابت، تقويت سيستم ايمني،‌ كاهش علائم پيري، محافظت از پوست، افزايش گردش خون، كاهش فشار خون،‌ حفظ تعادل مايعات‌، كاهش بي خوابي و افزايش سلامت چشم ها.

اغلب كودكان از مصرف سبزيجات خودداري مي كنند اما سيب زميني تنها سبزي مورد علاقه بيشتر كودكان است. اين مسئله،‌ ويژگي عجيب و جادويي سيب زميني است كه اغلب افراد به مصرف آن علاقه مندند و در اشكال مختلف در رژيم هاي غذايي متفاوت مصرف مي شود.

ارزش غذايي سيب زميني

محتواي املاح: سيب زميني منبع خوبي از آب و يون هاي مورد نياز بدن است. اين ماده غذايي غني از پتاسيم است كه بيشترين غلظت آن در پوست سيب زميني وجود دارد. بنابراين مصرف سيب زميني با پوست مفيد است. علاوه بر اين سيب زميني حاوي كلسيم،‌ آهن و فسفر نيز مي باشد.

محتواي ويتامين: سيب زميني حاوي مقدار زيادي ويتامين C‌ بوده و به طور معمول در هر 100 گرم آن 17 ميلي گرم ويتامين C وجود دارد. علاوه بر اينكه داراي ويتامين A، B‌ و P‌ (فلاوونوئيدها) مي باشد.

محتواي آب: سيب زميني بسيار بزرگ به نظر مي رسد اما 80-70% از وزن آن را آب تشكيل داده است. بنابراين اين تفكر كه مصرف سيب زميني موجب چاقي مي شود يك تصور غلط است. البته مصرف همزمان مقدار زيادي كره يا چربي هاي ديگر موجب افزايش وزن مي شود.

محتواي نشاسته: 17% از محتواي سيب زميني نشاسته است و يك منبع خوب نشاسته به شمار مي رود. با اين وجود،‌ از مصرف سيب زميني جوانه زده خودداري كنيد زيرا فرآيند جوانه زدن موجب تبديل نشاسته به قند مي شود.

توجه: بيشتر مواد مغذي موجود در سيب زميني درست در زير پوست آن قرار دارد. بنابراين اگر پوست آن را جدا كنيد تنها مقدار زيادي كربوهيدرات مصرف مي كنيد.

فوايد سلامت سيب زميني

افزايش وزن: سيب زميني به طور عمده حاوي كربوهيدرات است و مقدار كمي پروتئين دارد. بنابراين براي افراد بسيار لاغر كه به دنبال اضافه وزن هستند بسيار ايده آل است. محتواي ويتامين C و B-complex آن به جذب مناسب كربوهيدرات ها كمك مي كند. اين خاصيت، سيب زميني را به غذاي محبوب ورزشكاراني بدل كرده است كه به ذخاير انرژي زيادي براي رقابت نياز دارند.

هضم و جذب: از آنجايي كه بخش عمده سيب زميني كربوهيدرات است به راحتي هضم و جذب مي شود. اين ويژگي مصرف آن را براي كودكان يا افرادي كه توانايي هضم غذاي سخت را ندارند مناسب مي سازد. با اين وجود،‌ مصرف منظم مقدار زياد سيب زميني موجب افزايش اسيد معده مي شود. سيب زميني همچنين حاوي مقدار قابل توجهي فيبر است كه در انواع خام و سرد از انواع سرخ شده يا گرم بيشتر است. فيبر موجب تحريك حركات روده و افزاش ترشحات معدي مي شود كه اين امر موجب بهبود هضم و پيشگيري از بيماري هايي نظير يبوست يا سرطان كولون مي گردد. علاوه بر اين،‌ مصرف فيبر موجب خارج كردن كلسترول از شريان ها و عروق خوني شده و بر سلامت قلب مي افزايد.

سلامت پوست: ویتامین C و ویتامین B-کمپلکس و املاحی نظیر پتاسیم، منیزیم، فسفر و روی برای پوست مفید هستند. جدا از این، خمیر تهیه شده از سیب زمینی خرد شده و عسل به صورت ماسک صورت برای زیبایی پوست بسیار موثر است. این ماسک به رفع جوش و لک های روی پوست کمک می کند. علاوه بر این، اگر این خمیر بر روی سوختگی ها قرار گیرد تسکین و درمان زخم را تسریع می کند. پوره سیب زمینی و حتی آب سیب زمینی برای نرم کردن پوست به ویژه پوست اطراف آرنج و پشت دست بسیار مناسب است.

روماتیسم: سیب زمینی به دو روش بر این بیماری موثر است. املاح کلسیم و منیزیم به تسکین درد روماتیسم کمک می کند. همچنین آبی که سیب زمینی در آن پخته است، درد و التهاب بیماری را تخفیف می دهد.

التهاب: سیب زمینی چه به صورت خارجی استعمال گردد یا به صورت خوراکی مصرف شود در کاهش التهاب بسیار موثر است. از آنجایی که سیب زمینی به آسانی هضم می شود و مقدار زیادی ویتامین C (آنتی اکسیدان بسیار موثر برای درمان آسیب و پارگی بافت)، پتاسیم و ویتامین B6 دارد، هرگونه التهاب سیستم گوارشی را تسکین می دهد. بنابراین یک ماده غذایی مفید برای افراد مبتلا به زخم دهان است. افراد مبتلا به آرتریت و نقرس نیز می توانند از اثرات ضد التهابی سیب زمینی بهره مند شوند. ولی باید توجه داشت که مصرف بی رویه آن موجب افزایش وزن می گردد.

پیشگیری از سرطان: محتوای آنتی اکسیدان های فلاوونوئیدی و ویتامین A موجود در سیب زمینی که در برخی از انواع آن نظیر سیب زمینی قرمز بیشتر است، از بسیاری از انواع سرطان ها پیشگیری می کند. مطالعات مرکز تحقیقات کشاورزی نشان می دهد که ترکیب فلاوونوئیدی”کوئرستین” موجود در سیب زمینی خواص ضد سرطان و ضد تومور دارد. همچنین محتوای بالای ویتامین A و C که هر دو خواص آنتی اکسیدانی دارند می توانند بدن را از اثرات ویرانگر سرطان محافظت کنند.

پرفشاری خون: از آنجایی که پرفشاری خون به دلایل مختلفی از جمله دیابت، اضطراب، سوء هاضمه، عدم تعادل مواد مغذی، ترکیب غذا و بسیاری دیگر رخ می دهد، درمان آن نیز متفاوت است. خوشبختانه، سیب زمینی می تواند پرفشاری خون ناشی از دلایل متعدد را تسکین دهد. سیب زمینی فشار خون ناشی از اضطراب را تقلیل می دهد. همچنین محتوای ویتامین C و فیبر موجود در آن، سوء هاضمه را درمان می کند اما در صورتي كه پرفشاري خون ناشي از ديابت باشد بايد از مصرف بيش از اندازه سيب زميني پرهيز نمود. فيبر موجود در سيب زميني در كاهش كلسترول خون و بهبود عملكرد انسولين در بدن موثر است كه در نهايت موجب كاهش فشار خون مي شود. علاوه بر اين، پتاسيم موجود در سيب زميني (يك سهم سيب زميني 46% از نياز روزانه پتاسيم را تامين مي كند) با خاصيت گشاد كنندگي عروق فشار خون را كاهش مي دهد.

عملكرد مغز: عملكرد مناسب مغز به طور وسيعي به سطوح گلوكز، منابع اكسيژن،‌ تركيبات حاوي B-كمپلكس و هورمون هاي ويژه، اسيدهاي آمينه و اسيدهاي چرب امگا 3 بستگي دارد. سيب زميني تقريبا تمام اين نيازها را تامين مي كند. اين ماده غذايي با محتواي بالاي كربوهيدرات خود قند خون را در سطح مناسبي حفظ مي كند. در نتيجه از خستگي مغز پيشگيري كرده و فعاليت شناختي و عملكردي آن  را در سطح بالايي نگه مي دارد. نياز مغز به اكسيژن از طريق هموگلوبين خون تامين مي شود كه اين تركيب نيازمند آهن است. سيب زميني حاوي آهن است. بنابراين به انتقال اكسيژن به مغز كمك مي كند. ويتامين ها و املاح متعدد نظير فسفر، روي و ويتامين هاي B-كمپلكس در سيب زميني وجود دارند كه داراي اثرات مثبتي بر عملكرد مغز هستند. اثر پتاسيم بر گشاد كردن عروق موجب افزايش جريان خون مغز و تحريك عملكرد آن مي شود.

بيماري قلبي: جدا از ويتامين هاي B-كمپلكس و C‌،‌ املاح و فيبر،‌ سيب زميني حاوي تركيبات ويژه اي به نام كاروتنوئيدها (لوتئين و زئازانتين) است. كاروتنوئيدها براي سلامت قلب و عملكرد ساير ارگان هاي داخلي مفيدند. اما از آنجايي كه افزايش مصرف سيب زميني موجب اضافه وزن و افزايش كار قلب مي شود بايد به مقدار مصرف توجه نمود. مصرف سيب زميني به عنوان ماده پيشگيري كننده از بيماري قلبي براي افراد چاق و ديابتي توصيه نمي شود.

سنگ كليه: سنگ هاي كليه به طور عمده به دليل افزايش اسيد اوريك خون ايجاد مي شوند. در اين حالت بايد از مصرف مواد غذايي غني از پروتئين به ويژه پروتئين حيواني نظير گوشت قرمز،‌ بوقلمون،‌ ميگو،‌ ماهي،‌ تخم مرغ،‌ شير،‌ اسفناج و‌ لوبياها كه به شدت سطوح اسيد اوريك خون را افزايش مي دهند پرهيز نمود. كلسيم در تشكيل سنگ هاي كليوي نقش دارد. به ويژه اگر در مقادير بالا و از مكمل ها دريافت شود. سيب زميني حاوي منيزيم است كه از اين عنصر از تجمع كلسيم در بافت كليه پيشگيري نموده و اثرات مثبتي در درمان سنگ كليه دارد.

 

 

منبع: organicfacts.net

 

لطفا به این موارد هم توجه کنید

ورزش و عملکرد مغز

اثر ورزش بر حافظه و مهارت های یادگیری

احتمالا می دانید که ورزش کردن برای افزایش قدرت عضلات، عملکرد مناسب قلب، حفظ وزن …

پاسخ دهید