s با مصرف “پیاز” از دکتر بی نیاز شوید – www.DrFree-Health.com
Home / کیفیت مواد غذایی / عناصر موجود در مواد غذایی / آنتی اکسیدان ها / با مصرف “پیاز” از دکتر بی نیاز شوید
فواید مصرف پیاز

با مصرف “پیاز” از دکتر بی نیاز شوید

پیاز از خانواده سبزیجات و گیاهان آلیومی از جمله پیازچه، سیر و تره فرنگی می باشد. گیاهان آلیوم برای قرن ها کشت شده اند و مصرف آن ها نه تنها برای عطر و طعم تندشان، بلکه برای فواید سلامت و پزشکی آنان بوده است.

پیازها اندازه، شکل و طعم متفاوتی دارند. انواع رایج آن ها به رنگ قرمز، سفید و زرد است. طعم پیاز از شیرین و آبدار تا تیز و تند متغیر است و به فصل رویش آن ها بستگی دارد. تخمین زده شده است که هر ساله 50 بیلیون کیلوگرم پیاز در کل جهان برداشت می شود.

مشخصات تغذیه ای پیاز

پیاز یک غذای بسیار مغذی است بدین معنی که انرژی کمی دارد و حاوی مواد مغذی نظیر ویتامین ها، املاح و آنتی اکسیدان می باشد. یک فنجان پیاز خرد شده دارای 64 کیلوکالری انرژی، 15 گرم کربوهیدرات، صفر گرم چربی، صفر گرم کلسترول، 3 گرم فیبر، 7 گرم قند و 2 گرم پروتئین بوده و 10% از نیاز روزانه ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز را تامین می کند. علاوه بر این، پیاز مقدار کمی کلسیم، آهن، فولات، منیزیم، فسفر، پتاسیم، آنتی اکسیدان کوئرستین و گوگرد دارد.

فواید سلامت مصرف پیاز

مصرف انواع میوه و سبزیجات با کاهش خطر بسیاری از بیماری های مرتبط با شیوه زندگی ارتباط دارد. بسیاری از مطالعات پیشنهاد کرده اند که افزایش دریافت غذاهای گیاهی موجب کاهش خطر چاقی و مرگ و میر عمومی، دیابت و بیماری قلبی شده و سلامت پوست و مو را تضمین می کند.

  • سرطان: مطالعات بسیاری به بررسی اثر مصرف سبزیجات آلیوم در سرطان ها به ویژه سرطان معده و کولورکتال پرداخته اند. خواص مفید و پیشگیرانه این سبزیجات به ترکیبات آلی گوگردی باز می گردد. اگرچه مکانیسم عملکرد دقیق این ترکیبات به خوبی شناخته نشده است اما به نظر می رسد که موجب مهار رشد تومور، جهش زایی و مهار تشکیل رادیکال های آزاد می گردند.

پیاز منبع خوبی از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می رود و با تشکیل رادیکال های آزاد که از عوامل ایجاد سرطان هستند مبارزه می کند.

_سرطان کولون: دریافت فیبر بالا از میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر سرطان کولورکتال ارتباط دارد.

_سرطان پروستات: در یک مطالعه جمعیت محور و کنترل شده، محققین به بررسی ارتباط بین دریافت سبزیجات آلیوم و سرطان پروستات پرداختند. نتایج نشان داد مردانی که دریافت بالاتری از سبزیجات آلیومی داشتند در معرض خطر کمتری برای ابتلا سرطان پروستات بودند.

_سرطان مری و معده: دریافت مداوم سبزیجات آلیومی با خطر بروز سرطان مری و معده ارتباط معکوس دارد. مطالعات انسانی متعددی اثرات حفاظتی بالقوه مصرف آلیوم ها در مهار تومور را به اثبات رسانده اند.

_پیشگیری از تکثیر سلولی در سرطان تخمدان: سرطان تخمدان پنجمین عامل مرگ زنان آمریکایی است. محققین ژاپنی در مطالعه ای به بررسی اثرات ترکیب طبیعی موجود در پیاز به نام ONA بر سرطان تخمدان پرداختند. نتایج نشان داد که مصرف ONA موجب کاهش رشد سلول های سرطانی می شود و فعالیت های سلول های سرکوب کننده پاسخ ایمنی را مهار می کند. همچنین ONA موجب تقویت اثر داروهای ضد سرطان می گردد.

  • خواب و خلق و خو: فولات موجود در پیاز با پیشگیری از افزایش سطوح هموسیستئین در بدن  به بهبود افسردگی کمک می کند. افزایش سطوح هموسیستئین در خون، از انتقال مواد مغذی به مغز پیشگیری می کند. علاوه بر این، افزایش هموسیستئین با تولید هورمون های سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین مداخله می کند. این هورمون ها در تنظیم خلق و خو، خواب و اشتها نقش دارند.
  • پوست و مو: دریافت ویتامین C کافی برای ساخت و حفظ کلاژن، پروتئین ساختاری پوست و مو، مورد نیاز است.
  • قلب و عروق: مصرف پیاز از تشکیل لخته خون پیشگیری و به جریان یکنواخت خون کمک می کند. علاوه بر این، ترکیبات گوگردی موجب بهبود عملکرد غشای سلول های قرمز خون، کاهش سطوح کلسترول و تری گلیسیرید خون می شوند. کوئرستین به کاهش فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.
  • سم زدایی: دو اسید آمینه حاوی گوگرد : متیونین و سیستئین، عوامل موثر در پاکسازی فلزات سنگین نظیر جیوه، سرب و کادمیوم از بدن هستند. علاوه بر این، ویتامین C موجود در پیاز به فرآیند سم زدایی بدن کمک می کند.
  • کاهش قند خون و بهبود دیابت: در پیاز ترکیبی به نام “آلیل پروپیل دی سولفید” (APDS) وجود دارد که موجب کاهش قند خون می شود. در مطالعه ای مشخص شد دریافت APDS موجب کاهش معنی دار قند خون و افزایش سطوح انسولین سرمی می شود. علاوه بر این، پیاز حاوی کروم است، عنصری که به پاسخ سلول ها به گلوکز کمک می کند.
  • سلامت دهان و دندان: اگرچه پیاز موجب بوی بد دهان می شود اما مطالعات نشان می دهند که جویدن پیاز خام به مدت 3-2 دقیقه موجب مرگ بیشتر باکتری های دهانی شده و بدین ترتیب مقاومت دندان ها افزایش یافته و از پوسیدگی های دندانی پیشگیری می شود.

    منابع: medicalnewstoday.com / naturalsociety.com

لطفا به این موارد هم توجه کنید

حساسیت به سیب زمینی

حساسیت به سیب زمینی: علائم و عوامل خطر

سیب زمینی از محصولات اصلی کشاورزی در کشورهای مختلف است و بخش مهمی از رژیم …

پاسخ دهید