s عوامل ایجاد کننده سرطان معده – www.DrFree-Health.com
سرطان معده

عوامل ایجاد کننده سرطان معده

عضو هیئت مدیره انجمن انکولوژی سرطان شناسی ایران با اشاره به عوامل ایجاد کننده سرطان معده گفت: عوامل مختلفی همچون نوع تغذیه، ژنتیک، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بیشتر می‌کند.

سیمین همتی در ارتباط با نشانه‌های سرطان معده اظهار کرد: نشانه‌های این سرطان غیر اختصاصی و شبیه به بیماری‌های خوش خیم معده است و می‌تواند با آن اشتباه گرفته شود؛ برخی نشانه‌های آن تهوع وبی‌اشتهایی، درد شکمی، سوزش ناحیه سر دل، احساس پری سر دل، سوء هاضمه، سیری زودرس، استفراغ، وجود خون در مدفوع و لاغر شدن است.

‏‎وی افزود: بنا بر وسعت بیماری، بروز و شدت نشانه‌ها متفاوت است. امکان دارد فرد با کاهش وزن و علامت آنمی یا کم خونی مواجه شود یا با لمس توده در شکم مراجعه کند؛ وقتی سرطان به ارگان‌های دیگر دست بیندازد، بیمار با علائم مربوط به ناحیه درگیر شده مواجه خواهد شد. مثلا در حضور متاستاز به کبد، بیمار با زردی و بزرگی شکم، در متاستاز به ریه با علائم تنفسی، در متاستاز استخوانی با درد مراجعه می‌کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به علت‌های ابتلا به سرطان معده عنوان کرد: عوامل مختلفی همچون نوع تغذیه، ژنتیک، مصرف غذاهای نمک سود شده، شور و ترشیجات وغذاهای حاوی مواد نگهدارنده، ترکیبات نیتریت و نیترات، مصرف کم میوه و سبزیجات چاقی و همچنین استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بیشتر می‌کند. با افزایش سن شانس ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد و در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر مشاهده می‌شود.

همتی تاکید کرد: چون نشانه‌های سرطان معده شبیه به سایر بیماری‌های دستگاه گوارش است، امکان دارد هنگامی که بیمار دچار این علائم می شود به پزشک مراجعه و دارو دریافت کند، اما بهبود نیافته و خودسرانه داروها را ادامه دهد و به جای مراجعه به پزشک قبلی که این بار با توجه به سیر علائم و عدم پاسخ درمانی مناسب می‌تواند متوجه بیماری او شود، بیمار به پزشک جدید مراجعه می‌کند و این روند منجر به تشخیص دیرهنگام می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن انکولوژی و سرطان شناسی ایران ادامه داد: زمانی که علائم بیماری طولانی مدت شده و بیماری به درمان دارویی جواب نداده باشد، برای بیمار ضرورت دارد که اقدامات تشخیصی مناسب مانند آندوسکوپی و غیره توسط پزشک انجام شود.

وی با اشاره به این‌که بیماران باید از مصرف طولانی مدت و خودسرانه داروها پرهیز کنند، گفت: بیماران در صورت مشاهده علائم طولانی مدت و ماندگار حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند؛ به خصوص افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.

همتی با بیان این‌که بعضی از سرطان‌ها همچون سرطان دستگاه گوارش، سرطان پستان و سرطان تخمدان در برخی از خانواده‌ها بیشتر مشاهده می‌شوند، عنوان کرد: این افراد که علائم گوارشی را دارند حتما باید پیگیری‌های لازم را انجام و به پزشک متخصص مراجعه کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سوال که ژنتیک چقدر در بروز سرطان موثر است، گفت: ژنتیک به معنای ارثی بودن نیست؛ گرچه موارد ارثی سرطان نادرند، ولی معتقدیم سرطان بیماری ژنتیکی به معنای جهش ژنتیک است.

وی با بیان این‌که موتاسیون یعنی جهش در یک ناحیه از ژن، گفت: در واقع روزانه در بدن ما تغییرات ژنتیک به وجود می‌آید، ولی در چرخه سلولی سیستم ایمنی بدن آن را شناسایی کرده و سلولی که دچار جهش شده را شناسایی و ترمیم می‌کند.

همتی ادامه داد: اگر این سلول قابل ترمیم نباشد سلول جهش یافته دچار مرگ برنامه‌ریزی شده می‌شود و از چرخه سلولی بدن خارج می‌شود، اما هنگامی که کارسینوژن در بدن اثر می‌کند و سیستم ایمنی نمی‌تواند جهش را ترمیم یا سلول را از بین ببرد، سلول جهش یافته به ساخت و ساز و رشد بی‌رویه خود ادامه داده و تکثیر می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن انکولوژی و سرطان شناسی ایران با اشاره به این‌که تکثیر زیاد و غیر قابل کنترل سلولی می‌تواند به یک بافت سرطانی در بدن تبدیل شود، گفت: مسئله‌ای که بافت سرطانی را از بافت نرمال متمایز می‌کند، عدم پاسخ به فاکتورهای مهار کننده رشد طبیعی بدن و تکثیر غیرقابل کنترل آن بافت است.

همتی خاطر نشان کرد: سلول‌های تکثیر یافته می‌توانند رگ زایی داشته باشند و به جاهای دیگر بدن منتقل شوند و این خصوصیت متاستاتیک و پیش رونده بودن تومور است که منجر به مرگ ناشی از بیماری می‌شود.

وی در پایان گفت: بهتر است به سبک زندگی و تغذیه خود و خانواده نگاه دیگری داشته باشیم و با تصحیح عادات غلط و بد تغذیه‌ای و رفتاری بتوانیم در ایجاد و حفظ سلامتی خود و جامعه نقش داشته باشیم.

منبع: پایگاه خبری ایران پزشک

لطفا به این موارد هم توجه کنید

فواید هندوانه

فواید مصرف هندوانه

برخلاف تفکر عوام که تصور می کنند هندوانه تنها از آب و قند تشکیل شده …

پاسخ دهید